7 lipca rozpoczęły się kontrole na granicach RP z Niemcami oraz Litwą, które mają być prowadzone przez 30 dni. Publikujemy mapkę z miejscami, gdzie wytypowano miejsca, w których będą prowadzone kontrole stałe.
Co musisz wiedzieć:
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA kontrole będą prowadzone przez 30 dni - do 5 sierpnia. W związku z tym, jak informuje Straż Graniczna, na granicy z Niemcami działały będą 52 przejścia graniczne, z czego w 16 miejscach będą prowadzone kontrole stałe. Na granicy z Litwą natomiast wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe - w dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki.
Szlabanów czy zasieków nie będzie
Jak poinformował w rozmowie z PAP ppor. Konrad Szwed z Komendy Głównej Straży Granicznej, kontrole będą wyrywkowe, a funkcjonariusze w pierwszej kolejności przyjrzą się busom i samochodom przewożącym więcej osób. Sprawdzą m.in. auta z przyciemnionymi szybami.
Pamiętajmy, że nie będzie to kontrola na granicy, jaka odbywała się przed wejściem do strefy Schengen, absolutnie nie będzie szlabanów czy jakichś zasieków. Samochody będą przejeżdżały, a kontrole będą prowadzone jedynie wyrywkowo, na podstawie także naszej analizy ryzyka. W przypadku zatrzymania pojazdu sprawdzane będą dokumenty kierowcy i pasażerów, także bagażniki pojazdów
- powiedział ppor. Konrad Szwed.
Straż Graniczna zwróciła się z apelem do podróżujących, by przestrzegali zaleceń, które usprawnią przejazd przez granicę
• przygotuj dokumenty przed dojazdem do punktu kontroli,
• uchyl szybę – to ułatwi i przyspieszy kontrolę,
• stosuj się do poleceń służb i oznakowania – możliwe są objazdy,
• w przypadku zatoru na drodze twórz korytarz życia,
• włącz funkcję TA w radiu samochodowym – by otrzymywać komunikaty drogowe,
• zainstaluj aplikację Regionalny System Ostrzegania (RSO) – aby być na bieżąco z informacjami.
Wasze bezpieczeństwo to nasz priorytet
Jak poinformowała również, jej działania przyniosły już pierwsze rezultaty. Kilka minut po północy podała, że na granicy z Litwą doszło do pierwszych zatrzymań – obywatel Estonii przewoził czterech nielegalnych migrantów, prawdopodobnie obywateli Afganistanu.
Niemieckie pushbacki
W informacji podawanej przez PAP czytamy o m.in. o próbach wjazdów na terytorium Niemiec ze strony Polski.
Na granicy polsko-niemieckiej od 1 stycznia do 29 czerwca br. zanotowano ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów do Republiki Federalnej Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy (ok. 40 proc.). Pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii. Według danych MSWiA ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś
Przypomnijmy, że Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską w październiku 2023 r. Celem miało być powstrzymanie nielegalnej migracji. Zgodnie z obowiązującym prawem, ograniczenia powinny skończyć się we wrześniu br.
❗Tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-litewskiej ❗
Na granicy polsko-litewskiej przewidziano 13 przejść granicznych:
➡ 12 drogowych;
➡ 1 kolejowe.
🛂 Zostały wyznaczone 3 stałe miejsca prowadzenia tymczasowej kontroli granicznej:
🚗 Ogrodniki – droga krajowa… pic.twitter.com/poui9AMuPo
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL)
❗ Tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-niemieckiej
Na granicy polsko-niemieckiej przewidziano 52 przejścia graniczne, w tym:
➡ 41 drogowych w tym pieszo-rowerowe,
➡ 8 kolejowych,
➡ 3 rzeczne.
🛂 Odprawa graniczna odbywa się w 16 wyznaczonych punktach, gdzie na… pic.twitter.com/UCwmy8I9gW
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL)
Zdjęcie: Straż Graniczna / X / @Straz_Graniczna
+ 48 32 757 23 35
Adres: Polska Grupa Górnicza
40-039 Katowice ul. Powstańców 28