Przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) wyrazili zaniepokojenie przebiegiem procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ich sprzeciw wzbudza podział górników na dwie grupy ze względu na miejsce pracy. Jedni będą mogli skorzystać z odpraw czy urlopów górniczych przewidzianych prawem, a drudzy - nie. Związkowcy żądają "sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich pracowników polskiego górnictwa". - Czas niedopowiedzeń się skończył. Oczekujemy konkretów - piszą. Pełną treść wydanego przez nich oświadczenia publikujemy poniżej.
Jako przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" JSW SA z rosnącym niepokojem obserwujemy proces legislacyjny dotyczący nowelizacji ustawy górniczej. Z jednej strony - z satysfakcją przyjmujemy informacje o rozszerzeniu osłon socjalnych dla naszych kolegów z Polskiej Grupy Górniczej, bo każda pomoc dla polskiego górnictwa jest krokiem w dobrym kierunku. Z drugiej strony - nie możemy oprzeć się wrażeniu, że w tej grze powstają dwie kategorie górników, a nasza Spółka i jej załoga zostały pozostawione same sobie.
Nowelizacja okrzyknięta przez prezesa PGG "tlenem" dla jego firmy wprowadza istotne i potrzebne rozwiązania - zwiększenie odpraw do 170 tysięcy złotych czy rozszerzenie możliwości korzystania z urlopów górniczych. To narzędzia, które pozwolą PGG, PKW [Południowemu Koncernowi Węglowemu - przyp. red. SG] i Węglokoksowi Kraj na bardziej elastyczne i społecznie akceptowalne zarządzanie procesem nieuniknionej restrukturyzacji. Cieszymy się z sukcesu negocjacyjnego strony społecznej w tych spółkach. Jednak musimy zadać fundamentalne pytanie, które odbija się echem po korytarzach naszych kopalń: "Dlaczego ten sam »tlen« jest odmawiany Jastrzębskiej Spółce Węglowej?".
Nasze wielokrotne postulaty kierowane do Ministerstwa Przemysłu o włączenie JSW do tych systemowych rozwiązań spotykają się z murem milczenia lub biurokratycznymi wymówkami. Pani minister Marzena Czarnecka i jej resort, procedując ustawę, zdają się nie dostrzegać, że JSW, jako strategiczny producent węgla koksowego - surowca kluczowego dla europejskiego przemysłu stalowego - i Zielonego Ładu, również stoi przed ogromnymi wyzwaniami transformacyjnymi. Pomijanie nas w tak kluczowej legislacji to nie tylko wyraz braku solidarności, ale przede wszystkim niezrozumiała i krótkowzroczna polityka, która budzi nasze najgłębsze obawy o przyszłość Spółki.
W tej niezwykle trudnej sytuacji, spowodowanej zewnętrznymi decyzjami politycznymi, oczekiwalibyśmy od Zarządu JSW SA nadzwyczajnej aktywności, strategicznej wizji i determinacji w walce o interes firmy i jej pracowników. Tymczasem to, co obserwujemy, to niepokojący marazm i bierność. Gdzie jest długofalowy plan ratowania JSW? Gdzie są konkretne, odważne decyzje, które zabezpieczą naszą przyszłość w obliczu dyrektywy metanowej i wahań na globalnych rynkach? Jako strona społeczna nieustannie domagamy się dialogu i przedstawienia realnej strategii, jednak zamiast tego widzimy brak zdecydowanych działań i unikanie odpowiedzialności za przyszłość tysięcy pracowników i ich rodzin.
Logika zdarzeń zmusza nas do zadania najtrudniejszych pytań. Czy bierność Zarządu i jednoczesne świadome osłabianie Spółki przez Ministerstwo poprzez pozbawienie jej narzędzi restrukturyzacyjnych, to elementy tego samego, niepokojącego scenariusza? Scenariusza, w którym celowo doprowadza się "perłę w koronie" polskiego przemysłu do problemów finansowych, aby następnie uzasadnić jej sprzedaż jako jedyne "racjonalne" wyjście?
Nie możemy i nie będziemy się temu biernie przyglądać. Jastrzębska Spółka Węglowa to nie jest prywatny folwark, który można poświęcić w imię niezrozumiałych dla nas, politycznych kalkulacji. To strategiczne aktywa państwa polskiego i tysiące miejsc pracy. Będziemy bronić naszej Spółki wszelkimi dostępnymi metodami, domagając się od Zarządu JSW SA natychmiastowego przebudzenia z letargu, a od Ministerstwa Przemysłu - sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich pracowników polskiego górnictwa. Czas niedopowiedzeń się skończył. Oczekujemy konkretów.
Z górniczym pozdrowieniem
ZOK NSZZ "Solidarność" JSW SA
+ 48 32 757 23 35
Adres: Polska Grupa Górnicza
40-039 Katowice ul. Powstańców 28