21 czerwca 2026

Najniższa emerytura w górę. Rząd proponuje nowe stawki od 2027 roku.

Rząd proponuje, by od 1 marca 2027 roku najniższa emerytura wzrosła o 68,85 zł, czyli do 2047,34 zł.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajęła się projektem propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2027 r.

Jak poinformowała kancelaria premiera, rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego ustalenie wskaźnika waloryzacji na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2026 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną
o co najmniej 3,48 proc.

Jak podano w rządowym komunikacie, prognozowana najniższa emerytura wzrosłaby
od 1 marca 2027 roku o 68,85 zł, czyli do 2047,34 zł.

Szacowany koszt waloryzacji wyniesie ok. 16,7 mld zł.

Ostateczna wysokość wskaźnika zostanie jednak ogłoszona po podaniu przez prezesa GUS,
w formie komunikatu w Monitorze Polskim, rzeczywistych wartości danych makroekonomicznych.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłosi wysokość wskaźnika waloryzacji w ciągu 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia przez prezesa GUS tych komunikatów, w lutym 2027 r.

Od 1 marca 2026 r. minimalna emerytura w Polsce wynosi 1978,49 zł brutto.

PAP / Paweł Supernak

(PAP)

 

 

Benefity: Warto być członkiem związku

Legitymacja elektroniczna i karta rabatowa Lotos

Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność

Imprezy, koncerty, rozrywka

Parki rozrywki

Sport i rekreacja

Wczasy i wypoczynek

Turystyka

Zobacz wszystkie Benefity

Kontakt

+ 48 32 757 23 35

Adres: Polska Grupa Górnicza

40-039 Katowice ul. Powstańców 28

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Centrali Polskiej Grupy Górniczej S.A.