02 kwietnia 2025

Mając na uwadze kryzys, w jakim pogrąża się polskie górnictwo żądamy niezwłocznej reakcji Rządu RP.

Mając na uwadze wielowymiarowy kryzys, w jakim pogrąża się polskie górnictwo węgla kamiennego, a także brak wsparcia ze strony władz państwowych dla tej branży, żądamy niezwłocznej reakcji Rządu RP i podjęcia działań, które pozwolą ocalić strategiczną gałąź przemysłu przed ostateczną zapaścią.

Oczekujemy skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego w Komisji Europejskiej. Brak finalizacji tego procesu może doprowadzić do sytuacji, w której dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń zostaną uznane przez Unię Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną. To spowoduje konieczność zwrotu wielomiliardowych kwot przez spółki węglowe do budżetu państwa, a w konsekwencji - ich upadłość.

Przypominamy o konieczności realizacji wszystkich zapisów umowy, w tym realizacji ujętych tam inwestycji, od których zależy skuteczne przeprowadzenie transformacji sektora.

W związku z przyspieszonym wygaszeniem części kopalń ze względu na uwarunkowania górniczo-geologiczne oczekujemy jak najszybszego przyjęcia nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, dzięki czemu proces likwidacyjny mógłby być realizowany bezpośrednio przez spółki węglowe. Tym samym w likwidacji mogliby wziąć udział pracownicy tych zakładów, dopracowując do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, zaś pozostałym przysługiwałby pakiet osłon socjalnych gwarantowanych ustawą.

Za bezwzględnie konieczne uważamy wycofanie się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze szkodliwych zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, zwłaszcza dotyczących przyspieszenia dekarbonizacji, które stoją w jawnej sprzeczności z podpisaną przez przedstawicieli Rządu RP umową społeczną.

Niedopuszczalną praktyką ze strony państwowych koncernów energetycznych jest brak odbioru zakontraktowanego węgla w polskich spółkach węglowych przy jednoczesnym wykorzystywaniu surowca z importu.

Nasz szczególny niepokój budzi sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. JSW pozostaje kluczowym filarem gospodarki narodowej, odpowiadając za produkcję węgla koksowego - surowca krytycznego dla Unii Europejskiej. Tymczasem jej dalsze istnienie stało się poważnie zagrożone ze względu na zbliżający się czas wejścia w życie tak zwanej dyrektywy metanowej.

Dyrektywa metanowa w sposób bezpośredni zagraża kopalniom wydobywającym węgiel koksowy. W obecnie proponowanym kształcie, z limitami emisji wynoszącymi 5 ton na 1000 ton wydobytego węgla do 2027 roku, a następnie 3 ton na 1000 ton wydobytego węgla do 2031 roku, stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla zakładów górniczych należących do JSW.

Skandalicznym zaniedbaniem ze strony administracji państwowej jest brak decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch „Borynia”.

Zamknięcie kopalń JSW spowoduje likwidację tysięcy miejsc pracy, a ponadto zagrozi bezpieczeństwu Polski i Europy. Węgiel koksowy, jako surowiec krytyczny dla produkcji stali, jest fundamentem przemysłu ciężkiego. Jego brak zmusi Polskę do uzależnienia się od importu, co dodatkowo osłabi naszą pozycję gospodarczą i strategiczną.

Z całą stanowczością żądamy od władz państwowych natychmiastowych i zdecydowanych działań na rzecz ochrony Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz jej pracowników.

NSZZ „Solidarność” potępia brak koordynacji pomiędzy ministerstwami odpowiedzialnymi za sektor energetyczny i górniczy. Oczekujemy jasnych deklaracji oraz konkretnych działań ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które mają obowiązek zapewnić stabilność funkcjonowania JSW.

Nie możemy pozwolić na to, aby biurokratyczne zaniedbania, brak koordynacji działań oraz nieprzemyślane regulacje unijne doprowadziły do upadku jednego z najważniejszych przedsiębiorstw w Polsce. Oczekujemy od Rządu RP oraz odpowiednich ministerstw konkretnych decyzji, które zagwarantują stabilność finansową i operacyjną JSW oraz ochronę miejsc pracy na Górnym Śląsku. Ignorowanie tych problemów będzie miało katastrofalne skutki dla całego regionu i polskiej gospodarki.

 

Stanowisko Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ,,Solidarność.

 

 

Benefity: Warto być członkiem związku

Legitymacja elektroniczna i karta rabatowa Lotos

Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność

Imprezy, koncerty, rozrywka

Parki rozrywki

Sport i rekreacja

Wczasy i wypoczynek

Turystyka

Zobacz wszystkie Benefity

Kontakt

+ 48 32 757 23 35

Adres: Polska Grupa Górnicza

40-039 Katowice ul. Powstańców 28

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Centrali Polskiej Grupy Górniczej S.A.