Pobierz

26 marca 2023

Dyrektywa metanowa

Wspólne stanowisko FZZ, NSZZ ,,Solidamość”, OPZZ dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/942

Eurodeputowani wszystkich opcji politycznych z województwa śląskiego podejmą wspólne działania na rzecz zmiany unijnego rozporządzenia metanowego, które zagraża istnieniu polskiego górnictwa. Wspólna deklaracja w tej sprawie została podpisana 25 marca w Katowicach podczas spotkania zorganizowanego śląsko-dąbrowską „Solidarność”, Związek Zawodowy Górników w Polsce i PZZ Kadra.

Eurodeputowani, przedstawiciele zarządów spółek węglowych i związkowcy spotkali się 25 marca w Katowicach. – W rozmowach wzięli udział praktycznie wszyscy europosłowie z regionu. Przybyli m.in. była premier Beata Szydło i były premier Jerzy Buzek. To było bardzo merytoryczne spotkanie. Udało się nam, i myślę, że to przykład dla całej Polski, uniknąć sporów politycznych. Została podpisana wspólna deklaracja – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. – Wszyscy, jak jeden mąż, siedzący dzisiaj na sali, zarówno związkowcy, jak i europosłowie i pracodawcy zgodziliśmy się co do tego, że jedziemy tutaj na jednym wózku i wszyscy będziemy wspólnie pracować nad tym, aby zmienić to niekorzystne rozporządzenie – podkreślił.

Przypomniał, że w ocenie związkowców i pracodawców wdrożenie rozporządzenia w aktualnie proponowanym kształcie oznacza w praktyce likwidację w ciągu kilku lat większości kopalń węgla kamiennego w Polsce, bo zapisy tego dokumentu nakładają na nie rygory niemożliwe do spełnienia, a proponowana wysokość opłat za emisję metanu uczyni wydobycie węgla całkowicie nieopłacalnym. – Normy, które na dzisiaj są wpisane w rozporządzenie, czyli 0,5 tony metanu na 1000 kg wydobytego węgla, spowodują tak wysokie obciążenie podatkowe, że polskie firmy górnicze tego nie wytrzymają – podkreślił szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

Zwrócił uwagę, że unijne rozporządzenie w praktyce jest skierowane wyłącznie przeciwko Polsce, bo to w naszym kraju zlokalizowana jest zdecydowana większość europejskiego górnictwa węglowego. – Dla mnie najdziwniejszym zapisem jest kwestia związana z tym, że jeżeli ktoś zaimportowałby węgiel na potrzeby polskiej energetyki, to tego parapodatku by nie płacił. Polski węgiel będzie obarczony podatkiem np. 200 euro za każdą wydobytą tonę, a tamten tego podatku uniknie. To jeden z największych absurdów – dodał.

Dariusz Trzcionka, szef Porozumienia Związków Zawodowych Kadra wskazywał, że wejście w życie rozporządzenia metanowego w proponowanym kształcie uniemożliwi kopalniom spełnienie warunków funkcjonowania zapisanych w umowie społecznej z 2021 roku w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego

Dominik Kolorz poinformował, że planowane jest kolejne spotkanie sygnatariuszy deklaracji w sprawie rozporządzenia metanowego, na które zaproszeni zostaną reprezentanci rządu. – Na pewno zaprosimy pani minister Annę Moskwę, zaprosimy też pana premiera Mateusza Morawieckiego, bo niewątpliwym jest, że jeszcze na obecnym etapie też trzeba rząd polski do tego procesu włączyć – dodał.

Procedowane w Unii Europejskiej rozporządzenie metanowe w aktualnie proponowanym kształcie oznacza w praktyce likwidację w ciągu kilku lat większości kopalń węgla kamiennego w Polsce, zarówno węgla energetycznego, jak również koksowego. Zapisy tego dokumentu nakładają na kopalnie rygory niemożliwe do spełnienia. Nie istnieją technologie wychwytywania metanu, które pozwoliłyby spełnić wymogi stawiane przez autorów tego aktu prawnego. Z kolei przewidywana wysokość opłat za emisję metanu uczyni wydobycie węgla całkowicie nieopłacalnym. 80 proc. wydobywanego w Polsce węgla pochodzi z pokładów metanowych.

 

Benefity: Warto być członkiem związku

Legitymacja elektroniczna i karta rabatowa Lotos

Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność

Imprezy, koncerty, rozrywka

Parki rozrywki

Sport i rekreacja

Wczasy i wypoczynek

Turystyka

Zobacz wszystkie Benefity

Kontakt

+ 48 32 757 23 35

Adres: Polska Grupa Górnicza

40-039 Katowice ul. Powstańców 28

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Centrali Polskiej Grupy Górniczej S.A.