W ostatnich latach coraz więcej słychać o cudownym niedymiącym paliwie pod nazwą "błękitny węgiel" tudzież "blue coal".
Czym jest Błękitny Węgiel
Błękitny Węgiel to nazwa "bezdymnego" paliwa opracowanego w ramach projektu badawczego przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Paliwo to powstaje na bazie najzwyklejszego węgla opałowego, który poddawany jest koksowaniu, czyli usuwane są z niego części lotne. Jednak surowiec (węgiel zwykły a nie koksujący) oraz niższe temperatury całego procesu powodują, że powstaje koks taki jak wytwarzany jest normalnie w domowym piecu lub kotle w procesie spalania węgla. Różnica polega na tym, że części lotne są spalane w warunkach przemysłowych, a nie wypuszczane kominem.
Głównym celem Błękitnego Węgla jest obniżenie emisji zanieczyszczeń z ogrzewania domów bez konieczności wymiany starych pieców i kotłów. Ponieważ paliwo to powstaje ze zwykłego węgla opałowego, powinno się nadawać do wszystkich pieców i kotłów mogących spalać węgiel kamienny.
Pojawiły się strony internetowe "Błękitnego Węgla" i pomału rusza sprzedaż na nielicznych póki co składach opału. Trudno się jednak dopatrzeć na tych stronach danych podmiotu za tym paliwem stojącego. Jednocześnie we współpracy z PEREKO weszły na rynek dwa kotły 5. klasy przystosowane do spalania wyłącznie Błękitnego Węgla.
Jakie efekty daje Błękitny Węgiel
Wyniki badań podawanie przez IChPW wykazują ~75-procentowy spadek emisji pyłów i ~90-procentowy spadek emisji benzo-a-pirenu przy spalaniu Błękitnego Węgla taką samą metodą w takim samym palenisku jak węgla "zwykłego".
W czym to jest lepsze od zwykłego koksu
Błękitny Węgiel bardzo przypomina konwencjonalny koks, ale ma mieć nad nim kilka przewag:
Kotły na Błękitny Węgiel
Choć pierwotnie Błękitny Węgiel miał być "bezdymnym" paliwem do starych pieców i kotłów, to w 2019 roku producent kotłów PEREKO wypuścił dwa nowe modele pod szyldem BLUEKO – jeden zasypowy, jeden podajnikowy – przeznaczone do spalania Błękitnego Węgla.
Technicznie nie są to urządzenia jakoś szczególnie różniące się od innych kotłów na rynku. Błękitny Węgiel, jako paliwo prawie-że odgazowane jest mniej wymagający wobec konstrukcji kotła od zwykłego węgla. Nie odstają też specjalnie pod względem ceny.
Jaki jest cel biznesowy
Zasadnym, więc jest produkowanie błękitnego paliwa z węgla dostępnego w PGG S.A. w technologii opracowanej np. w firmie POLCHAR siedzibą w Policach w kotłach PEREKO.
Wprowadzenie tej technologii pozwoli na uzyskanie własnego bezdymnego paliwa, daje również możliwość konfekcjonowania go z naszym węglem dostępnym na rynku, uzyskując: nową jakość, spadek emisji pyłów, benzo-a-pirenu tak pożądane przez środowisko Unii Europejskiej.
+ 48 32 757 23 35
Adres: Polska Grupa Górnicza
40-039 Katowice ul. Powstańców 28