08 kwietnia 2025

Aktywiści Greenpeace wtargnęli na teren zakładu w Bogatyni.
Greenpeace atakuje Turów. Solidarność: Realizują obce interesy!

Kolejny atak na Kopalnię Węgla Brunatnego Turów. Aktywiści Greenpeace wtargnęli na teren zakładu w Bogatyni, blokując maszynę wydobywczą. Solidarność stanowczo odpowiada: to nie ekologia, to uderzenie w bezpieczeństwo energetyczne Polski i miejsca pracy tysięcy rodzin.

Greenpeace uderza w polski przemysł.

Dzisiaj przed południem aktywiści Greenpeace dostali się na teren Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Wspinając się na wielkogabarytową koparkę, rozwiesili transparent z podobizną Donalda Tuska, domagając się „wyznaczenia daty zamknięcia Turowa”.

Związkowcy z Solidarności nie mają wątpliwości – takie działania nie mają nic wspólnego z troską o środowisko. Ich zdaniem Greenpeace od dawna realizuje cele, które nie służą Polsce, lecz obcym interesom, uderzając w kluczowe gałęzie polskiej gospodarki.

Solidarność: to prowokacja, a nie ochrona środowiska

– To kolejna nieodpowiedzialna i skrajnie prowokacyjna akcja organizacji, która dawno przestała bronić prawdziwej ekologii

– komentują przedstawiciele Solidarności w KWB Turów.

Związkowcy podkreślają, że kopalnia to nie tylko węgiel – to tysiące miejsc pracy, stabilność lokalnych społeczności i bezpieczeństwo energetyczne milionów polskich rodzin.

Według nich happeningi Greenpeace służą wyłącznie wywoływaniu chaosu i destabilizacji. Zamiast merytorycznej debaty o transformacji energetycznej, organizacja stawia na skandal i polityczną presję.

- Będziemy protestować aż premier Tusk określi konkretna datę wygaszenia tej kopalni

- powiedziała naszemu portalowi Beata Bilewska, rzeczniczka Greenpeace Polska Katarzyna Bilewska. Odrzuca zarzut, że działania jej organizacji są w rzeczywistości realizacją interesów zagranicznych koncernów.

Kopalnia to fundament regionu

– Nie pozwolimy, by garstka aktywistów, wspieranych zagranicznymi funduszami, decydowała o przyszłości naszego regionu

– oświadczają górnicy.

Przypominają, że Kopalnia Turów budowała swoją pozycję przez pokolenia. To dzięki niej w Bogatyni i okolicach rozwijały się szkoły, przedszkola i lokalne przedsiębiorstwa.

Solidarność wzywa do ochrony polskich miejsc pracy przed presją organizacji, które – ich zdaniem – realizują interesy zewnętrzne, a nie troszczą się o dobro mieszkańców.

– Mówimy jasno: dość lekceważenia ciężkiej pracy polskich górników, inżynierów i całych rodzin!

– podkreślają związkowcy.

„STOP prowokacjom przeciwko Polsce”

Na zakończenie przedstawiciele Solidarności zaapelowali do władz o zdecydowaną reakcję na działania organizacji takich jak Greenpeace.

– Dziś blokują koparkę, jutro mogą doprowadzić do tragedii. Kto weźmie odpowiedzialność, gdy prowokacje zamienią się w realne zagrożenie dla ludzi?
– Żądamy szacunku dla naszej pracy i zdecydowanej obrony polskich interesów.

Żadne argumenty związkowców - te społeczne, ani gospodarcze - do aktywistów Greenpeace nie trafiają.

Źródło: Republika, tysol.pl

 

 

Benefity: Warto być członkiem związku

Legitymacja elektroniczna i karta rabatowa Lotos

Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność

Imprezy, koncerty, rozrywka

Parki rozrywki

Sport i rekreacja

Wczasy i wypoczynek

Turystyka

Zobacz wszystkie Benefity

Kontakt

+ 48 32 757 23 35

Adres: Polska Grupa Górnicza

40-039 Katowice ul. Powstańców 28

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Centrali Polskiej Grupy Górniczej S.A.