Podczas spotkania sprawozdawczo-wyborczego Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Centrali PGG S.A. 17 lutego 2023 roku członkowie związku wybrali nowe władze. Nowym przewodniczącym został Marek Szczepanik, który w PGG S.A. pracuje na stanowisku głównego specjalisty Biura Organizacji Sprzedaży i Zespołu Umów.
Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na stanowisko przewodniczącego?
- W Solidarności jestem już blisko 30 lat. Odkąd sięgam pamięcią, Solidarność była mi bliska. Gdy sam wstąpiłem do związku, to jednak długo nie brałem w nim czynnego udziału. Musiałem chyba osiągnąć pewien wiek, by zrozumieć, że działając czynnie, mogę pomagać, mogę zrobić dla ludzi dużo dobrego Gdy zmieniłem pracę z KWK Staszic-Wujek i przeniosłem się do Centrali PGG S.A. zauważyłem, że tutaj jest sporo spraw, którymi można się zająć.
- Czym zatem zamierza się Pan zająć podczas swojej kadencji? Od czego Pan zacznie? Ostatnio gorącym tematem wśród pracowników Centrali PGG S.A. jest rozkopany parking przed budynkiem. Ale ludzie także mówią o płacach w kontekście inflacji.
- Parking to może błahy problem, ale uciążliwy, którym ludzie tutaj żyją i nerwowo reagują, bo dramatycznie brakuje miejsc parkingowych w okolicach ulicy Powstańców. Rozmawiałem już z naszym Prezesem ds. pracy odnośnie planowanych miejsc parkingowych, które zarząd ma na myśli stworzyć. Być może jest szansa na wynajęcie dodatkowej przestrzeni, czy niższe opłaty parkingowe na miejscach postojowych miasta dla pracowników przyjeżdzających spoza Katowic.
- Druga ważna kwestia to praca zdalna. Ustawa dotycząca pracy zdalnej wchodzi w życie 7 kwietnia. Dla niektórych praca zdalna jest ułatwieniem, dla innych źle się kojarzy i przypomina czasy pandemii, ale konieczne jest określenie pewnych zasad jej wykonywania. Ustawa wprowadza obowiązek określania zasad wykonywania pracy zdalnej. Jako związkowa organizacja zakładowa chcemy uczestniczyć w pracach nad stworzeniem zasad i stosownego regulaminu pracy zdalnej.
- Temat trzeci i w zasadzie najważniejszy to płace. Ustalenia płacowe na kopalniach dobiegają powoli końca i przychodzi czas, żeby pomyśleć o płacach w Centrali PGG S.A. Bardzo często mówi się, że są tu jakieś niebotyczne zarobki, ale ja jestem odwrotnego zdania. Przychodząc do Centrali z kopalni, gdzie pracowałem na stawce osoby dozoru, moje zarobki nie odbiegały wiele od tego, co tutaj zarabiam wliczając kartki, pracę w nadgodzinach czy w święta. Znam różnice płacowe pomiędzy średnim personelem tutaj, a takim personelem kopalnianym i ta różnica naprawdę nie jest duża. A nie wliczając zarobków dyrektorów, także kopalń, bo są oni pracownikami Centrali, to średnie zarobki pracowników Centrali nie są w ogóle wysokie i od dawna pozostają na tym samym poziomie.
- A jak wygląda kwestia związana z pracą nad układem zbiorowym pracy? PGG S.A. powstała przecież na bazie kilku spółek węglowych i do tej pory nie zostały wynegocjowane jednolite rozwiązania.
- W PGG S.A. nie mamy wynegocjowanego układu zbiorowego pracy, jaki był na przykład w KHW S.A. a jedynie porozumienie. Takie porozumienie można bardzo szybko wypowiedzieć, natomiast układ zbiorowy chroni nas przez rok i będziemy zabiegać, by jak najszybciej taki układ został podpisany – mówię tutaj o całym PGG S.A., wszystkich zakładach. Bo taki układ zbiorowy gwarantuje pracę na zasadach, które zostały w nim wynegocjowane, jeszcze przez rok. To ważne, zwłaszcza, że węgiel jest coraz mniej popularnym nośnikiem energii i będziemy zmuszeni go powoli zastępować energią odnawialną.
- Nowością jest to, że NSZZ Solidarność Pracowników Centrali PGG S.A. podlega teraz bezpośrednio pod Solidarność Górniczą, bo wcześniej podlegała pod ZOK. Co to tak naprawdę oznacza dla Związku?
- Wcześniej nasz związek opierał się o Solidarność Zakładową. Dzięki temu, że teraz bezpośrednio podlega pod Solidarność Górniczą mamy możliwość większego wpływu na to, co dzieje w całej PGG S.A., począwszy od prac nad układem zbiorowym pracy po negocjacje płacowe. Możemy też na przykład, w kontekście unijnej dyrektywy metanowej, mieć silniejsze przełożenie na europosłów. Mamy lepszy dostęp do informacji, o których nie musimy dowiadywać się z drugiej ręki. Czujemy się częścią rodziny górniczej i nie jesteśmy wyalienowani, jako „urzędnicy”, bo osoby pracujące w Centrali też są górnikami, o czym często wszyscy zapominają. Ja wywodzę się ze Śląska z górniczych dzielnic, gdzie tradycje śląskie są jeszcze kultywowane i szanowane chciałbym by tutaj, wśród naszych pracowników Centrali obudzić te tradycje górnicze, żeby one nie zaginęły, bo to esencja Śląska, Śląskości i naszej kultury. Szczęść Boże.
+ 48 32 757 23 35
Adres: Polska Grupa Górnicza
40-039 Katowice ul. Powstańców 28